У Первозванівці обговорили екологічний порядок денний
  • 29 Квітня 2024
  • 148 переглянуло

Україна посідає перше місце у Європі та 11-те у світі за покладами уранових руд. Враховуючи потенційний вплив видобування цієї корисної копалини на навколишнє середовище, громад на території яких знаходяться родовища, громадськість активно працює над посиленням екологічного контролю на цих територіях. Сьогодні уранова промисловість України зосереджена у Дніпропетровській та Кіровоградській областях. 

26 квітня 2024 року в Первозванівці відбувся тренінг “Громадський моніторинг, як інструмент запобігання корупційним проявам при вирішенні екологічних проблем громади”, до якого долучилися представники ДП «СхідГЗК», ОМС, громадських організацій регіону та активні жителі громади. 

З вітальними словами до учасників заходу звернулась голова Первозванівської територіальної громади  Прасковія Петрівна Мудрак. 

“В час війни дуже важливо згуртовуватись над спільними проблемами. Враховуючи, що на території нашої громади ведеться видобування урану, актуальним завжди залишається питання екології. Такі настрої посприяли  включенню до стратегії розвитку громади розділу про вирішення екологічних проблем. Зараз, коли Україна здійснює енергетичний перехід, особливо важливо щоб всі сторони: представники видобувної компанії, ОМС та активні жителі громади могли вести діалог для забезпечення моніторингу за виконанням завдань стратегічного розвитку громади, зокрема в розрізі екологічної ситуації.” – зазначила Прасковія Петрівна.

В ході обговорення екологічних проблем громади, учасники отримали можливість розвінчати міфи про діяльність шахт та отримати інформацію про заходи для збереження довкілля, які здійснює підприємство. 

Директор Інгульської шахти державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», Равіль Агліулін, розповів, що наразі для видобування урану підприємство використовує нове обладнання, яке дозволяє частково компенсувати дефіцит працівників, у зв’язку з мобілізацією та забезпечити дотримання підприємством всіх норм та стандартів.

Видобування критичної та стратегічної сировини на території області є вкрай важливим для забезпечення енергетичного переходу та повоєнного відновлення України. Разом з тим, ця діяльність може бути джерелом надмірного техногенного впливу на довкілля та здоров’я населення. Тому важливо забезпечити постійний екологічний контроль та громадський моніторинг на територіях довкола видобувних потужностей.

Додатковим механізмом контролю у сфері видобування урану з 2023 року є Стандарт Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях,.

“Кожен в громаді по різному дивиться на процес видобування урану. Для видобувних компаній важливіші економічні аспекти, для ОМС – кількість надходжень, а для громадськості – вплив на екологію. Стандарт ІПВГ передбачає понад 380 аспектів, які мають розкриватися серед  них і політики щодо залучення місцевих жителів та результати проведення екологічних аудитів, тому що для інвесторів й подальших перспектив це є вкрай важливим” – зазначив експерт з організації роботи Національного секретаріату ІПВГ Віталій Филенко.

До обговорення екологічного аудиту громади активно долучилась еколог Первозванівської сільської ради територіальної громади Оксана Білоусова, яка розповіла детальніше про екологічну ситуацію в громаді, що вже зроблено та що планується зробити.

За її словами, найбільш гостро в Первозванівській громаді стоїть питання вивозу сміття, як і в багатьох громадах, які знаходяться за обласним центром. Громада протягом останніх 5 років спонукає жителів укладати договори з надавачем послуг вивозу сміття, проте залишилась частина жителів, яка продовжує формувати стихійні звалища з побутових відходів. 

Як зазначає еколог громади: “Ми намагаємось боротись з екологічними правопорушеннями, але поки ще не знайшли ефективного механізму. Діюча система штрафів також не здатна вирішити проблему. Наприклад, нещодавно на території громади проводилась перевірка водних об’єктів, де було виявлено що орендар спустив воду зі ставка. Як результат, він отримав штраф лише 850 грн”. Як бачимо, тема води також є поширеною проблемою на території громади через відсутність центрального водопостачання в деяких населених пунктах громади. 

В ході дискусії між ОМС, громадськістю та представниками видобувної компанії було прийнято спільне рішення про створення експертно-дорадчої ради в громаді. Навіть неформальна рада допоможе налагодити координацію між сторонами, що допоможе швидше реагувати на екологічні правопорушення, протистояти фейкам та формувати екологічний порядок денний громади.

Захід було організовано ГО «НОВА Енергія» у партнерстві  з ГО “ФЛОРА” в рамках ініціативи “Участь громадськості у сталому відновленні громад через антикорупційну та екологічну оцінку планів розвитку” за підтримки проєкту «Зміцнення громадянського суспільства у країнах Східного партнерства», який фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) спільно з Європейським Союзом (ЄС) та впроваджується GIZ.

Інші новини

>Всі новини
Новини
ГО НОВА Енергія презентувала можливості порталу ІПВГ для громад Сумщини
Сумщина має значний ресурсний потенціал. На території області розвідано 373 родовища 21 виду корисних копалин.На території 51 громади можливий видобуток...
  • 05 Червня 2026
Новини
Комунікаційні сесії для робочих груп: як залучити жителів до розробки Статутів громад
Статут можна підготувати в робочій групі, винести на обговорення, провести слухання, затвердити рішенням ради — і формально виконати всі необхідні...
  • 29 Травня 2026
Новини
Як автоматизація звірки платежів змінить якість даних ІПВГ: результати експертної дискусії
20 травня з нагоди Тижня Відкритого Уряду – 2026 відбулася експертна дискусія «15 років відкритого врядування: цифрова звірка платежів видобувних...
  • 22 Травня 2026
Новини
Результати фокус-групи: яким має бути руйнівник міфів про видобувний сектор
У світі, де одна фраза в соцмережах може запустити хвилю паніки, дезінформації та поляризації суспільства, а коментар під дописом —...
  • 22 Травня 2026